Λαϊκή παράδοση του Πόντου: από το παρελθόν στο παρόν ǀ 29 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2019

Παρασκευή 29 Νοεμβρίου – Αμφιθέατρο «Στέφανος Δραγούμης»

17.00-18.30: Εγγραφή Συνέδρων

18.30-19.30: Επίσημη Έναρξη – Χαιρετισμοί

·        Εκπρόσωπος της Α.Θ.Π. Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου

·        Βούλα Πατουλίδου, Αντιπεριφερειάρχης Μ.Ε. Θεσσαλονίκης

·        Κωνσταντίνος Ζέρβας, Δήμαρχος Θεσσαλονίκης

·        Χρήστος Γαλανίδης, Πρόεδρος Επιτροπής Ποντιακών Μελετών

·        Μιχάλης Γ. Μερακλής, Ομ. Καθηγητής Πρόεδρος Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας

·        Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Καθηγητής – Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ. – Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής του Συνεδρίου

·        Ρέα Κακάμπουρα, Αν. Καθηγήτρια – Διευθύντρια Εργαστήριου Κοινωνικών Επιστημών Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. – Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου

·        Μυροφόρα Ευσταθιάδου, Δρ. Λαογραφίας – Πρόεδρος του Φάρου Ποντίων

19.30: Εναρκτήρια κεντρική ομιλία

         Προεδρείο: Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Ρέα Κακάμπουρα

         Michel Bruneau , Geo-historian, Director of Research emeritus in CNRS (National Centre of                   

         Scientific Research) and Bordeaux University

         Ο ρόλος της «εικονογραφίας» στη μετάδοση της ταυτότητας και της μνήμης των Ποντίων

         Ελλήνων στους κόλπους των προσφύγων της Μικράς Ασίας και της Ανατολικής Θράκης στην

         Ελλάδα και στη Διασπορά

19.50: Καλλιτεχνικό πρόγραμμα

         «Ποντιακοί Αντίλαλοι»: ιστορικές και λαογραφικές ραδιοφωνικές  

          εκπομπές του συλλόγου «Φάρος Ποντίων». Κείμενα: Στάθης Ευσταθιάδης

          Μουσικοί: Καλιοντζίδης Μιχάλης, Κόλλια Λίτα, Μπαχ Δημήτριος

20.15: Λήξη

Παρουσίαση: Ευδοξία Καλπατσινίδου

Λαϊκή παράδοση του Πόντου: από το παρελθόν στο παρόν ǀ 29 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2019

Σάββατο 30 Νοεμβρίου – Αμφιθέατρο «Στέφανος Δραγούμης»

8.30-9.30: Εγγραφή Συνέδρων

Συνεδρία 1η: Έντεχνος λαϊκός λόγος των Ελλήνων στον Πόντο πριν το 1922: παραμύθι, ακριτικό τραγούδι, θέατρο

Προεδρείο: Ευστάθιος Πελαγίδης, Θανάσης Β. Κούγκουλος

9.30 – 9.50 Κώστας Δημ. Κονταξής – “Το δώρο στα ποντιακά παραμύθια”

9.50 – 10.10 Δέσποινα Δαμιανού – “Η γυναίκα ως αντίπαλος του ήρωα στα παραμύθια του Πόντου”

10.10 – 10.30 Γεώργιος Θανόπουλος – “Τυπικά ποιητικά σημεία κοινά στο «Διγενή Ακρίτη» Escorial και στις ποντιακές παραλλαγές του ηρωικού τραγουδιού «του υιού του Ανδρονίκου»”

10.30 – 10.50 Walter Puchner – “Θεατρικές παραστάσεις γύρω από τον Εύξεινο Πόντο (πριν το 1922)”

10.50 – 11.10 Σ υ ζ ή τ η σ η

11.10 – 11.30 Δ ι ά λ ε ι μ μ α

 

Συνεδρία 2η: Ήθη και έθιμα στον Πόντο πριν το 1922: λαϊκές δοξασίες, θρησκευτική συμπεριφορά, λογοτεχνία, τύπος

Προεδρείο: Μητροπολίτης Σιγκαπούρης και Ν. Ασίας Κωνσταντίνος, Walter Puchner

11.30 – 11.50  Θεοδόσιος Κυριακίδης – “Λαϊκές δοξασίες για τις επιδημικές ασθένειες και τις θεραπείες τους στον Πόντο”

11.50 – 12.10  Θανάσης Β. Κούγκουλος – “Μια συμμορία ληστών στον Πόντο του 19ου αιώνα από το μυθιστόρημα «Τα δράματα της Κωνσταντινουπόλεως» του Κ. Δ. Γουσσόπουλου”

12.10 – 12.30  Μυροφόρα Ευσταθιάδου – “Τα λαογραφικά στοιχεία της εφημερίδας «Εποχή» της Τραπεζούντας (1918-1921)”

12.30 – 12.50  Μανόλης Γ. Βαρβούνης – “Λαϊκή λατρεία και παραδοσιακή θρησκευτικότητα στην Κελόνσα της περιφέρειας Σουρμένων του Πόντου”

12.50 – 13.10  Σ υ ζ ή τ η σ η

13.10 – 16.30  Δ ι ά λ ε ι μ μ α

 


Λαϊκή παράδοση του Πόντου: από το παρελθόν στο παρόν ǀ 29 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2019

Σάββατο 30 Νοεμβρίου – Αμφιθέατρο «Στέφανος Δραγούμης»

Συνεδρία 3η: Η εγκατάσταση των Ελλήνων του Πόντου στην Ελλάδα: δημιουργία κοινοτήτων, αρχείων, συλλόγων

Προεδρείο: Χρήστος Γαλανίδης, Γιώργος Κούζας

16.30 – 16.50  Αχιλλεύς Γ. Χαλδαιάκης – “Ποντιακό μουσικολαογραφικό υλικό στο περιοδικό «Χρονικά του Πόντου»”

16.50 – 17.10  Ζωή Κανιά – Ρέα Κακάμπουρα – “ Η ποντιακή προσφυγική κοινότητα Κομνηνοί (Χασάνι) στο Ελληνικό Αττικής (1923-1942): Από την εγκατάσταση και την αποκατάσταση στη δεύτερη προσφυγιά”

17.10 – 17.30  Νάντια Μαχά-Μπιζούμη – “«Απ’ τα κορίτσια της Μέριμνας» : Τα χειροτεχνήματα της Μέριμνας Ποντίων Κυριών ως δείκτες εργασιακών σχέσεων, κοινωνικών αξιών και πολιτισμικών πρακτικών”

17.30 – 17.50  Σ υ ζ ή τ η σ η

17.50 – 18.10  Δ ι ά λ ε ι μ μ α

 

Συνεδρία 4η: Ποντιακή ταυτότητα: παρελθόν, παρόν, μέλλον

Προεδρείο: Κυριάκος Χατζηκυριακίδης, Γιώργος Κατσαδώρος

18.10 – 18.30  Μαρία Βεργέτη – “Συλλογική ταυτότητα του ποντιακού ελληνισμού στο ελληνικό κράτος: Το ταξίδι έξι γενιών σε εκατό χρόνια (1919-2019)”

18.30 – 18.50  Ιωάννης Κασκαμανίδης – “«Τ΄ εμέτερα τα τραγωδίας» : Τραγουδώντας τη μνήμη, την ταυτότητα και την ιστορία”

18.50 – 19.10  Ketevan Lortkipanidze – Nato Akhalaia – “ Mutual Influences of Greek and Kartvelian dialects”

19.10 – 19.30  Arzu Eker Roditakis – “Travelling Memories of Pontus: A Translational Focus on a Greek-Turkish Textual Exchange”

19.30 – 19.50  Αναστασία Στεφανίδου – “Τραύμα, Μνήμη και Διασπορά στην Ελληνοαμερικανική Λογοτεχνία”

19.50 – 20.10  Σ υ ζ ή τ η σ η

Λαϊκή παράδοση του Πόντου: από το παρελθόν στο παρόν ǀ 29 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2019

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου – Αμφιθέατρο «Στέφανος Δραγούμης»

Συνεδρία 5η: Η λαϊκή παράδοση των Ποντίων στο παρόν: διατροφή, λαϊκές αγορές, memes, εγγραφή στην UNESCO

Προεδρείο: Λάζαρος Βρυζίδης, Νάντια Μαχά-Μπιζούμη

10.00 – 10.20 Θωμάς Σαββίδης – “Η φιλοσοφία της ποντιακής διατροφής”

10.20 – 10.40 Γιώργος Κούζας – “Η συναισθηματική γεωγραφία της αγοράς των Ποντίων στην Καλλιθέα Αττικής.” Σύντομη συμβολή στη διερεύνηση της ποιητικής του λαϊκού πολιτισμού

10.40 – 11.00 Γιώργος Κατσαδώρος – Αφροδίτη-Λήδια Νουνανάκη – “ Η εικόνα των Ποντίων στην ψηφιακή λαογραφία: η περίπτωση των μιμιδίων (memes)”

11.00 – 11.20 Σταυρούλα-Βίλλυ Κ. Φωτοπούλου – “Η εγγραφή του εθιμικού δρώμενου των Μωμό’ερων στον Αντιπροσωπευτικό Κατάλογο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO”

11.20 – 11.40 Σ υ ζ ή τ η σ η

11.40 – 12.00 Δ ι ά λ ε ι μ μ α

 

Συνεδρία 6η: Μαρτυρίες ποντιακής λαογραφίας στην τέχνη – Κλείσιμο Συνεδρίου

Προεδρείο: Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Ρέα Κακάμπουρα

12.00 – 12.45 Harun Yavruoğlu, σκιτσογράφος – Necati Zengin, σκηνοθέτης – Meral Yazıcıoğlu Yeşilçiçek, φωτογράφος – Ιωάννης Ιντζές, αρχιτέκτονας – Μιχάλης Καλιοντζίδης, μουσικός 

12.45 – 13.30 Κλείσιμο Συνεδρίου – Συμπεράσματα

13.30 Λ ή ξ η  Σ υ ν ε δ ρ ί ο υ